poniedziałek, 2 maja 2016

Rudowłosa Ania, czyli marzenia mają moc

"Ania z Zielonego Wzgórza" to książka mojego dzieciństwa. Zdecydowanie. Wszyscy pewnie znają tę kultową bohaterkę. 

Czego można nauczyć się od panny Shirley?
Po pierwsze: odwagi. Po drugie: kompleksy można pokonać, ale trzeba na to czasu. Po trzecie: marzyć i jeszcze raz marzyć trzeba. Po czwarte: marzenia się spełniają, jeśli się w nie mocno wierzy. Po piąte: nie ważne skąd jesteś, ważne żeby Ci się chciało, a wiele możesz osiągnąć. Po szóste: wielkiej wartości przyjaźni.

W książce tej, ponadczasowej chyba, czytanej przez wiele pokoleń, zwraca się uwagę na nieprzemijalne wartości, jak rodzina, przyjaźń, miłość, czy szacunek dla innych. 

To być może powieść dla kilkulatków. Ja jednak przeczytałam ją znacznie wcześniej. Potem kolejne jej części. I nie ważne, czy się jest dziewczynką czy chłopcem. Warto sięgnąć po "Anię..."

O powodach czytania...




      Czytanie przenosi nas tam, gdzie tylko sami zechcemy. Czytanie zamienia nas w to, czym chcemy być. Czytanie sprawia, że możemy robić rzeczy, na które w rzeczywistości pewnie byśmy się nie zdecydowali. Czyż nie ma lepszych dowodów na to, iż czytać warto?
     
      Nie trzeba, więc wielkich pieniędzy by zostać księżniczką i zamieszkać w pięknym zamku w urokliwym miejscu choćby na końcu świata. Wystarczy otworzyć książkę.
     
     Nie stać nas na wakacje w odległym, egzotycznym kraju? Nic straconego. Otwórzmy książkę i wyruszmy w podróż, gdzie tylko chcemy.
   
     Brak nam odwagi, by wyruszyć w wyprawę życia i spróbować swych sił w walce ze Złymi Mocami? Książka to za nas załatwi. Być możemy stając po stronie Dobra nawet wygramy. To możliwe.
     
    To wszystko można osiągnąć, to wszystko może się zdarzyć! Wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wyciągnąć ją po książkę i udać się w ukryte w nas zakątki wyobraźni. Może nawet sami nie wiemy, jakie pokłady fantazji tkwią w nas samych.
     
    Czytanie to może być taką naszą odskocznią od codzienności, często szaro-burej, od rzeczywistości, która często nam pod tym czy innym względem nie odpowiada.
      Wyruszmy więc w czytelnicze przygody, marzenia, stańmy się kim chcemy, choć na chwilkę...

piątek, 29 kwietnia 2016


''Clifford wielki czerwony pies'' Teddy Margulies Wydawnictwo Egmont.

Dziewczyny z klasy 3 polecają tą książkę, ponieważ jest bardzo ciekawa i można się uśmiać do łez.
Ta książka opowiada o Cliffordzie (to pies) i o jego przyjaciołach.
To jest tom 1, w każdym tomie jest płyta, a na końcu są różne zadania.
Emily Elizabeth to przyjaciółka Clifforda, która spędza z nim dużo czasu.
Czerwony Pies spędza z przyjaciółmi (psy i ludzie) swój czas i zawsze mają jakąś przygodę.
                                           POLECAMY przeczytanie tej książki!

wtorek, 26 kwietnia 2016

Dziennik Cwaniaczka ,Jeff Kinney .Wydawnictwo ,,Nasza Księgarnia ,,

,,Chciałbym ogłosić oficjalnie ,że moim zdaniem gimnazjum to najgłupszy pomysł na świecie a bycie nastolatkiem to prawdziwy kanał ,,-Greg Heffley



             




Dziennik Cwaniaczka to cykl  historyjek o chłopcu który przedstawia swoje zabawne perypetie związane ze szkołą. Greg-główny bohater książki to przeciętny nastolatek ,,rzucony,, na pastwę  losu do gimnazjum. To leniwy spryciarz  , który zawsze wybiera drogę na skróty.  Przekonajcie  się jakie ma szalone pomysły i jak próbuje wybrnąć z trudnych dla siebie sytuacji. Tomików jest kilka więc każdy znajdzie cząstkę siebie w tym zabawnym chłopcu.
 Ogromnym plusem jest to ,że książka napisana jest  bardzo prostym i zrozumiałym tekstem ponad to obfituje z śmieszne historyjki obrazkowe. Nawet Ci którzy nie lubią czytać -pokochają to .
Mój syn Mateusz szczególnie poleca Wam tomik pt. ,,Zezowate szczęście,, gdzie Greg zostaje zdradzony przez swojego przyjaciela a pech nie opuszcza go ani na chwilę...

poniedziałek, 25 kwietnia 2016


"Angry Birds"opracowanie zbiorowe. Wydawnictwo Papilon.
Książka pełna przygód kolorowych ptaków. Śmieszna, zaskakująca. Polecana przez chłopców z klasy II. Każdy, kto przeczyta tą książkę dowie się jak wygląda świat Wściekłych Ptaków, jak należy bronić swoich gniazd.

"Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Bardzo wciągająca książka, śmieszna, polecana przez drugoklasistów, na czele z Bartkiem :D
Opowiada o dzieciach, które przeżywają różne ciekawe przygody. Ta książka to najlepszy sposób na nudę.

niedziela, 24 kwietnia 2016



"Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" Sam McBratney. Wydawnictwo EGMONT.
Tą piękną opowieść o Małym Brązowym Zajączku i Dużym Brązowym Zającu powinien przeczytać każdy! Po przeczytaniu książki robi się ciepło na serduchu :)