poniedziałek, 2 maja 2016

Rudowłosa Ania, czyli marzenia mają moc

"Ania z Zielonego Wzgórza" to książka mojego dzieciństwa. Zdecydowanie. Wszyscy pewnie znają tę kultową bohaterkę. 

Czego można nauczyć się od panny Shirley?
Po pierwsze: odwagi. Po drugie: kompleksy można pokonać, ale trzeba na to czasu. Po trzecie: marzyć i jeszcze raz marzyć trzeba. Po czwarte: marzenia się spełniają, jeśli się w nie mocno wierzy. Po piąte: nie ważne skąd jesteś, ważne żeby Ci się chciało, a wiele możesz osiągnąć. Po szóste: wielkiej wartości przyjaźni.

W książce tej, ponadczasowej chyba, czytanej przez wiele pokoleń, zwraca się uwagę na nieprzemijalne wartości, jak rodzina, przyjaźń, miłość, czy szacunek dla innych. 

To być może powieść dla kilkulatków. Ja jednak przeczytałam ją znacznie wcześniej. Potem kolejne jej części. I nie ważne, czy się jest dziewczynką czy chłopcem. Warto sięgnąć po "Anię..."

O powodach czytania...




      Czytanie przenosi nas tam, gdzie tylko sami zechcemy. Czytanie zamienia nas w to, czym chcemy być. Czytanie sprawia, że możemy robić rzeczy, na które w rzeczywistości pewnie byśmy się nie zdecydowali. Czyż nie ma lepszych dowodów na to, iż czytać warto?
     
      Nie trzeba, więc wielkich pieniędzy by zostać księżniczką i zamieszkać w pięknym zamku w urokliwym miejscu choćby na końcu świata. Wystarczy otworzyć książkę.
     
     Nie stać nas na wakacje w odległym, egzotycznym kraju? Nic straconego. Otwórzmy książkę i wyruszmy w podróż, gdzie tylko chcemy.
   
     Brak nam odwagi, by wyruszyć w wyprawę życia i spróbować swych sił w walce ze Złymi Mocami? Książka to za nas załatwi. Być możemy stając po stronie Dobra nawet wygramy. To możliwe.
     
    To wszystko można osiągnąć, to wszystko może się zdarzyć! Wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wyciągnąć ją po książkę i udać się w ukryte w nas zakątki wyobraźni. Może nawet sami nie wiemy, jakie pokłady fantazji tkwią w nas samych.
     
    Czytanie to może być taką naszą odskocznią od codzienności, często szaro-burej, od rzeczywistości, która często nam pod tym czy innym względem nie odpowiada.
      Wyruszmy więc w czytelnicze przygody, marzenia, stańmy się kim chcemy, choć na chwilkę...